Zyskownie dla biznesu

Jak zrobić mapę celów i marzeń?

Mapa marzeń i celów

Mapa marzeń i celów w rzeczywistości jest wizualnym odzwierciedleniem pożądanego efektu. Jeśli czasem miewasz problemy z wyobrażeniem sobie tego, czego pragniesz, wtedy kolorowe, fascynujące obrazy przychodzą Ci z pomocą. Panorama staje się wyraźniejsza, a emocje i wyobraźnia budzą Twój zapał oraz dopingują do działania. Kiedy uruchamiasz swój pozytywny zmysł analityczny, rośnie również Twoja motywacja do realizacji pragnień.

Zastanawiasz się jak sporządzić takie przyjemne i motywujące przypomnienie, koncentrujące uwagę na własnych zamiarach? To bardzo proste. Mapę celów i marzeń możesz wykonać ręcznie lub przy użyciu komputera w programie graficznym, a nawet w Wordzie. Główną ideą jest znalezienie odpowiednich obrazów i symboli, które doskonale zilustrują Twoje pragnienia. Inspirujące grafiki możesz czerpać z kolorowych czasopism oraz Sieci.

Emocjonująca wizualizacja marzeń

Ważne, aby w Twoim odczuciu fotografie posiadały moc, czyli wprawiały Cię w dobry nastrój i budziły żywy entuzjazm. Po prostu muszą być atrakcyjne, żeby zachęcić Cię do podjęcia akcji. Nie przejmuj się, jeśli okażą się przesadnie idealne. Lepiej sięgać wyżej i wypośrodkować rezultaty, niż z miejsca zrezygnować z podjęcia wyzwania. Miej odwagę marzyć, ośmiel się zobaczyć swój cel i wykonaj krok w jego kierunku!

Zaprzęg z osobistych celów i priorytetów

Twoja mapa może obejmować różnorodne obszary życia oraz dobra, których pragniesz zaznać. Jeśli jesteś szczególnie zadowolony z jakiejś sfery, nie musisz jej eksponować na kolażu. Kiedy jednak nie do końca odczuwasz spełnienie, możesz nanieść na mapę obraz, który zainspiruje Cię do wyższej dbałości i pracy nad poprawą danej sytuacji.

Jakie zatem elementy możesz umieścić na swojej mapie marzeń i celów? Przykładowo mogą się na niej znaleźć ilustracje i symbole koncentrujące Twoją uwagę wokół dobrobytu i bogactwa, pasji, kariery, miłości, przyjaźni, relacji rodzinnych, zdrowia, relaksu, samodoskonalenia, etc. Zdjęcia wymarzonego domu, ogrodu, działki lub wnętrz, idealnego samochodu, banknotów symbolizujących materialne aspekty życia, obrączek, zakochanej pary, uśmiechniętego dziecka, szczęśliwych ludzi, fotografie miejsc, które chcesz zwiedzić, itd. Umieść, co tylko zechcesz.

Twórczy umysł i przejrzysty obraz mapy

Powycinaj grafiki i przyklej je na arkusz papieru, przypnij do swojej motywującej tablicy, umieść w podręcznym segregatorze lub wybierz inną, wygodną dla siebie formę. W centrum mapy możesz wyeksponować najistotniejsze dla Ciebie cele, a później otoczyć je tymi niższej rangi.

Modelując swoją mapę ogranicz bodźce zewnętrzne, nie zastanawiaj się, co inni sobie pomyślą, co powiedzą o efekcie. To Twoje życie, inni niech zadbają o własne sprawy i tworzą tak jak sami czują. Wizualizacja ma przemawiać do Ciebie oraz wspierać Twoje dążenia. Ot tyle.

Dobra pora to narodziny chęci i pragnień

Mapę możesz wykonać w dowolnym momencie, na bieżąco dodawać nowe pragnienia i cele oraz eliminować te spełnione lub takie, które z upływem czasu straciły dla Ciebie wartość, bowiem dojrzałeś do czegoś innego, lepszego. Pamiętaj, że priorytety lubią się zmieniać, więc warto dążyć do zachowania równowagi, ponieważ w ten sposób wychodzimy naprzeciw naszemu szczęściu. I o to chodzi.

Budowa pozytywnych relacji z celami

Rezultat swojej pracy — gotową mapę wyeksponuj w widocznym miejscu, tak, abyś mógł codziennie na nią spoglądać i chłonąć jej dobroczynną energię. Możesz położyć kolaż na szafce nocnej obok łóżka, zawiesić na ścianie, prezentować na biurku lub ustawić jako motyw pulpitu komputera, tabletu albo telefonu. Po prostu miej swoje osobiste cele na oku, korzystaj z siły wyobraźni i analizuj sposoby, dzięki którym możesz osiągnąć pożądany rezultat. Zamiast skupiać uwagę na problemach, poszukuj szans i rozwiązań prowadzących do swojego upragnionego celu.

Zastanawiasz się, czy taka mapa działa i przynosi jakieś dodatkowe korzyści? Możesz przetestować tę formę osobiście, a do tego przeczytać artykuł: