Zyskownie dla biznesu

7 czynników powstrzymujących Twój sukces

Wyznaczanie celów

Marzysz o szczęśliwym i satysfakcjonującym życiu. Rozmyślasz o wolności finansowej, rzeczach, które chciałbyś posiadać, robić, zobaczyć, poznać lub doświadczyć. W Twojej głowie w ułamku sekundy malują się piękne obrazy, ale po chwili przygasają i umykają. Czujesz się rozczarowany i zaczynasz mówić o niespełnionych pragnieniach. Dlaczego?

Może w którymś momencie zboczyłeś z trasy, podcięto Ci skrzydła wiary albo zmagasz się z własnymi przekonaniami. Jeśli zastanawiasz się, co wstrzymuje Twój sukces, poniżej masz listę siedmiu składników, które mogą skutecznie hamować osiąganie pozytywnych wyników.

1. Brak realnego planu

Marzenia pozostają marzeniami, kiedy bujasz w obłokach zamiast wyraźnie zdefiniować cele oraz opracować strategię działania. Bez autoanalizy i planu ciężko cokolwiek osiągnąć. Zwyczajnie kręcisz się w kółko nie wiedząc od czego zacząć i co dalej zrobić. Nie trać już więcej czasu, opracuj taktykę!

Zobacz też: Skuteczne formułowanie celów: zasada SMART

2. Niedostateczna wiara

Jeśli sam nie wierzysz, że możesz czegoś dokonać, nie odniesiesz sukcesu. Uświadom sobie, że jesteś najważniejszym elementem tej układanki. Żeby powstał piękny obraz, wszystkie części muszą do siebie pasować. Twoja wiara we własne siły, potencjał, umiejętności i możliwości jest ważną podstawą.

3. Złudne pojęcie czasu

Zwykle uważamy, że w przyszłości czas nam będzie sprzyjał. Jakimś cudem doba się wydłuży, albo będziemy mniej zajęci. Przeważnie to pozorne wrażenie, które daje nam poczucie bezpieczeństwa i wymówkę przed podjęciem natychmiastowego działania. Tłumaczysz sobie, że jeszcze zdążysz coś zrobić lub zmienić i przekładasz to na bliżej nieokreślone „jutro”.

Zasada jest prosta — Twoje jurto kształtujesz dzisiaj! Zwalcz tendencję zwlekania i odkładania wszystkiego na później. Bowiem takie działanie może zniweczyć Twoje najpiękniejsze marzenia. A chyba chciałbyś zrealizować choćby część własnych pragnień i poczuć się spełnionym?

Zobacz też: 10 korzyści zarządzania czasem

4. Małe i duże przeszkody

Zdarza się, że ograniczenia tworzysz samodzielnie, nadając im formę w swoim umyśle. Innym zaś razem to czynniki zewnętrzne stawiają wyzwania na Twojej drodze do celu. W obu sytuacjach masz wybór. Albo się poddasz i zrezygnujesz z działania, albo mocniej zaangażujesz i poszukasz sposobu na ominięcie trudności. Od tego, którą ścieżkę wybierzesz, w dużej mierze będzie zależał finalny rezultat.

5. Zaniechanie działania

Wyobraź sobie, że uruchomiłeś firmę. Przeszedłeś szereg formalności, włożyłeś sporo wysiłku w zaplanowanie strategii i zorganizowałeś biuro. Czy to już wszystko i możesz spocząć na laurach? Nie, to dopiero początek. Teraz musisz włożyć wiele wysiłku i pracy, aby rozkręcić biznes, który w przyszłości zapewni Ci stabilne dochody. Jeśli zrobisz to z głową, później zbierzesz plony, będziesz miał więcej czasu oraz materialne zabezpieczenie.

A co się wydarzy, jak po uruchomieniu firmy zaniechasz działania? Najprawdopodobniej zamkniesz ją szybciej niż się spodziewasz. Konkurencja Cię „pożre”, zaś klienci nie będą świadomi, że w ogóle istniałeś. Prawda jest taka, że długofalowy sukces ceni m.in.: samodyscyplinę, konsekwencję i wytrwałość.

6. Poszukiwanie winnych

Przyłapałeś się kiedyś na obwinianiu innych osób lub okoliczności za swoje porażki? To naturalne i ludzkie, ale w sukcesie nie ma miejsca na obarczanie innych winą. Ty sam zarządzasz swoim życiem, więc odważnie przyjmij na siebie pełną odpowiedzialność. Sukcesy przecież też przypisujesz sobie!

7. Negatywne nastawienie

Unikaj ludzi zainfekowanych wirusem chronicznego niezadowolenia i negatywnej energii. Wysysają z Ciebie siłę, dołują, wiecznie narzekają oraz wpajają Ci swój czarny scenariusz, że coś się nie powiedzie. Przystań i pomyśl, ile osiągnięć te osoby posiadają na swoim koncie? Czy są efektywne i autentycznie szczęśliwe? Prawdopodobnie nieszczególnie, zatem dlaczego mają sterować Twoim życiem? Uwolnij się i idź własną drogą. Możesz ich oczywiście pociągnąć za język i spróbować dopytać, jaki mają pomysł na gwarantowany sukces dla Twojego przedsięwzięcia. Ale nie spodziewaj się merytorycznej odpowiedzi.

Reasumując, masz wolny wybór. To Ty tworzysz swoje życie. W większości przypadków blokuje Cię tylko własny umysł, gdyż wiele z czynników ograniczających, to zaledwie wymówki lub nabyte przekonania. Nim zrezygnujesz z własnych marzeń, zadaj sobie jedno pytanie:

Co by było, gdybyś na próbę obrał cel, zaplanował kroki jego realizacji, poszukał kreatywnych rozwiązań i zaczął działać?