Dla wielu osób własna firma jest szczytem marzeń. Ludzie sądzą, że prowadzenie własnego biznesu wiąże się z dużymi zarobkami, ogromną ilością czasu i szerokimi możliwościami. Nie do końca tak jest. Założenie przedsiębiorstwa to zderzenie determinacji, obowiązków oraz ryzyka z realiami rynku. Własne przedsiębiorstwo ma zarówno plusy, jak i minusy. Warto się z nimi zapoznać jeszcze zanim zarejestrujesz działalność gospodarczą.
By przeanalizować swoją decyzję o samozatrudnieniu, opłaca się zweryfikować własne predyspozycje lidera. Twoje kompetencje, znajomość celu, branży i rynku, a także gotowość do ustawicznego wykonywania niekomfortowych czynności, może przybliżyć Cię do sukcesu. Dlatego zacznij od ustalenia planu oraz przeglądu osobistych umiejętności, dzięki którym Twój pomysł na biznes ma szansę stać się realistycznym wyzwaniem.
Zalety prowadzenia własnej firmy
Kiedy rozważamy uruchomienie działalności gospodarczej, to najczęściej w pierwszej chwili myślimy o plusach prowadzenia własnego biznesu. I nie ma się czemu dziwić — jest to logiczny bilans ewentualnych zysków i strat, z naturalnym akcentem na pożądane korzyści. Zwłaszcza, gdy praca na etacie tłumi nasz przedsiębiorczy potencjał.
Zazwyczaj podkreślane zalety posiadania własnej firmy to:
1. Nie jesteś od nikogo zależny
Samodzielnie ustalasz, kiedy masz wolne, a kiedy pracujesz. Nie masz nad sobą szefa, który decyduje o tym, co i jak masz robić. To daje wolność i jest idealne dla osób, które lubią mieć nad wszystkim kontrolę. Cóż, niektórzy nie potrafią znieść słuchania rozkazów innych osób. Dla nich posiadanie przełożonego to po prostu męka. Przy własnej firmie nie musisz przejmować się szefem.
2. Ustalasz własne zarobki
Praca na etacie to konieczność przyjęcia warunków finansowych narzuconych przez szefa. Oczywiście masz możliwość negocjowania wynagrodzenia, ale niestety w większości przypadków występują jakieś górne granice zarobków, których po prostu nie przekroczysz. Własny biznes daje Ci finansową dowolność. Możesz zarabiać właściwie tyle, ile chcesz. Im lepiej połączysz kreatywność, świadome zarządzanie i operatywność handlową, tym skuteczniej powiększysz swój portfel.
3. Zyskujesz elastyczność rozwoju
Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś systematycznie wzmacniał swoje źródło zarobku oraz dbał o dynamiczny rozkwit biznesu. Jednym z najlepszych sposobów pomnażania pieniędzy jest ich inwestowanie w rozwój — zarówno własny, jak i interesu. Możesz rozszerzyć działalność firmy, zmienić profil jej działania, dobrać zespół współpracowników, bądź wprowadzić markę na nowe rynki. Wprawdzie od początku zajmujesz w przedsiębiorstwie najwyższe stanowisko, a tym samym nie awansujesz w strukturach firmy, jednak zwiększysz swój awans społeczny i finansowy.
4. Osiągasz pewność posady i... szacunek
Co może być lepszego od stworzenia sobie miejsca pracy, które daje gwarancję posady? Co prawda, w sytuacji samozatrudnienia, wynagrodzenie samo się nie pojawi i trzeba na nie zapracować, ale redukcja etatów i wypowiedzenie umowy przez pracodawcę nie wykwitnie znienacka.
Do tego, ludzie, którzy posiadają własne biznesy, są w towarzystwie postrzegani przychylniej. Otoczenie traktuje ich, jako bardziej zaradnych, odważnych i dobrze zorganizowanych. Własna firma otwiera wiele drzwi i pozwala nawiązywać kontakty.
Wady posiadania własnej firmy
Niestety prowadzenie działalności gospodarczej ma też swoje ciemne strony. Minusy są mniejsze lub większe, w zależności od branży i specyfiki danej firmy. Najczęściej wymieniane wady własnego biznesu to:
1. Ryzyko niepowodzenia planowanych działań
Prowadząc działalność gospodarczą musisz oswoić się z niepewnością. Mimo że staranna analiza czynników mikro- i makroekonomicznych może Cię przybliżyć do pożądanego wyniku oraz ograniczyć niebezpieczeństwo porażki, to nie wszystkie założenia okażą się celne. Nadal istnieje ryzyko wystąpienia zdarzeń losowych, które wpływając wzajemnie na siebie, przesądzą o niepowodzeniu przedsięwzięcia.
Najlepszym wyjściem jest wyciągnąć cenne wnioski, uzbroić się w determinację i na nowo podjąć wysiłek. Jak mawiał Winston Churchill, sukces polega na przechodzeniu od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu.
2. Firmowe koszty plus nierzadko zmienne przychody
Na etacie nie musisz przejmować się składkami ZUS, wydatkami na szkolenia, wyposażeniem miejsca pracy oraz generowanym przychodem. To leży w gestii pracodawcy. Własna firma natomiast niesie konieczność wytworzenia odpowiednich wpływów, które pokryją koszty, a także opłacania za siebie składek na ubezpieczenie. Składki te są dla przedsiębiorcy kosztem stałym. Przez pierwsze dwa lata możesz płacić co prawda preferencyjny ZUS dla nowych firm. Jednakże po upływie 2 lat comiesięczny ZUS wynosi Cię ponad 1100 zł. Dodatkowo dochodzą podatki (których prawdopodobnie wcześniej nie czułeś), opłaty za księgowość, zakupy niezbędnych do pracy narzędzi, wyposażenia biura, etc. To może boleć.
3. Odpowiedzialność za całokształt działalności
Do właściciela firmy należy organizowanie pracy, analiza sytuacji ekonomicznej i pozyskiwanie klientów. Często samodzielnie (przynajmniej na początku) musisz szukać zleceniodawców lub rynków zbytu dla produktów. Własna działalność gospodarcza nakłada na Ciebie konieczność rozplanowania obowiązków, opracowania działań marketingowych, dbałości o efektywną komunikację z kontrahentami bądź zespołem pracowników. Twoją uwagę nieustannie zaprząta koordynacja szeregu elementów, procesów i czynności. Tymczasem na etacie idziesz do pracy, a wyselekcjonowane zadania są już dla Ciebie przygotowane.
4. Zarządzanie, przegląd zmian prawnych i kontrola finansów
Zarządzanie w biznesie — dla jednych jest czymś wspaniałym, a dla innych prawdziwą udręką. Prowadzenie własnej firmy wielokroć wiąże się ze skutecznym zarządzaniem zespołami pracowniczymi, czyli umiejętnością rozdzielania i delegowania zadań, wzmacniania zaangażowania personelu, udzielania informacji zwrotnej, motywowania, etc. Trzeba nauczyć się zarządzania i robić to tak, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty.
Oprócz tego dochodzi obowiązek stałego nadzoru biznesu, m.in.: zarządzanie dokumentacją firmy, monitorowanie bieżących zmian prawnych, kontrola płynności finansowej (planowanie strategii zysków i kosztów). Nie da się ukryć, że wstępując w szeregi przedsiębiorców musisz się liczyć z odpowiedzialnością prawną i materialną, w obszarze pracy własnej, jak i zatrudnianych osób. Mimo tego większość właścicieli firm przyznaje, że nie wyobraża sobie funkcjonowania w schemacie etatowca.
Działalność gospodarcza to ciągłe wyzwania
Praca na własny rachunek daje sporo satysfakcji z realizacji pomysłów i dążenia do urzeczywistniania założonych celów, ale prowadzenie biznesu zazwyczaj nie jest tak łatwe, jak się wydaje. Warto przy tym podkreślić, że zakładając firmę decydujesz się na nieograniczone zaangażowanie — przedsiębiorcą jesteś 24 godziny na dobę przez wszystkie dni w roku. Z pewnością jest to impuls dla ludzi ambitnych. Takich, którzy są skłonni zaakceptować pewne niekomfortowe aspekty wynikające z roli lidera i gotowi wytrwale pracować, aby odnieść sukces.