Ogłoszenie o sprzedaży mieszkania jest pierwszym krokiem na drodze do jego spieniężenia. W takiej sytuacji wszystkim właścicielom nieruchomości zależy na szybkim i bezproblemowym — oraz co najważniejsze korzystnym finansowo sprzedaniu własnego mieszkania. Na wszystkie te rzeczy możemy jednak wbrew pozorom realnie i świadomie wpływać, tworząc rzetelne ogłoszenie oraz publikując je w odpowiedni sposób.
Chcesz samodzielnie sprzedać nieruchomość? W tym artykule odpowiadamy dlaczego odpowiednie ogłoszenie o sprzedaży mieszkania może Ci pomóc je sprzedać korzystniej, a także jak taką ofertę nieruchomości utworzyć.
Dlaczego dobre ogłoszenie o sprzedaży mieszkania pomaga sprzedać korzystnie nieruchomość?
Mówiąc o stworzeniu dobrego ogłoszenia o sprzedaży mieszkania, przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, dlaczego jest to aż takie ważne.
Zacznijmy od tego, że na rynku znajduje się duża ilość ogłoszeń o sprzedaży różnego rodzaju nieruchomości. Konkurencja więc panująca powoduje, iż potencjalni kupujący mają do wyboru tysiące ofert. Stworzenie odpowiedniego ogłoszenia sprawi, że zainteresują się oni Twoją nieruchomością, a w wielu sytuacjach zdecydują się na jej obejrzenie.
Tworząc skuteczne ogłoszenie o sprzedaży mieszkania, zwiększasz zatem szansę na zauważenie Twojego ogłoszenia, a także zyskujesz więcej możliwości na osobistą jego prezentację. To wszystko ożywia zainteresowanie Twoją nieruchomością, a także daje perspektywę na szybszą oraz droższą sprzedaż Twojego mieszkania czy domu.
Wbrew pozorom atrakcyjne ogłoszenie może znacząco wzmocnić zainteresowanie tą samą nieruchomością, która wcześniej była opisana w sposób nieprawidłowy, powierzchowny i niezachęcający potencjalnych inwestorów.
Dowiedz się, jak przedstawić swoją nieruchomość i gdzie pokazać ofertę, aby zainteresować wielu kupujących oraz szybko sprzedać mieszkanie.
Zadbaj o przejrzystość i klarowność ogłoszenia
Pisanie skutecznego ogłoszenia o sprzedaży mieszkania przede wszystkim powinniśmy rozpocząć od przygotowania jego koncepcji. Zaplanuj je w taki sposób, aby ogłoszenie nie było zbitym i trudnym do przeczytania blokiem tekstu, tylko zostało podzielone na sekcje ułatwiające proces czytania.
Warto również zwrócić uwagę na formatowanie, np. pogrubienie najistotniejszych kwestii, wypunktowanie kluczowych zagadnień czy zaprezentowanie oferty w ciekawy wizualnie sposób.
Samo ogłoszenie nie może również zawierać błędów, jednocześnie powinno być pisane w minimalistycznym i prostym stylu. Niemniej jednak, z punktu widzenia kupującego minimalizm nie oznacza bylejakości, ale zawarcie wszystkich najważniejszych dla niego informacji. Należy o tym pamiętać, bowiem przy okazji unikniesz zbędnych pytań od inwestorów potencjalnie zainteresowanych Twoją nieruchomością.
Atrakcyjne ogłoszenie – stwórz ciekawy opis mieszkania
Zastanawiasz się, jak opisać nieruchomość, aby przyciągała uwagę? Właściwie to nic trudnego. Pisz konkretnie, obiektywnie i uczciwie. Pokaż, co potencjalny kupujący zyska wybierając Twoją ofertę sprzedaży mieszkania lub domu jednorodzinnego. Jakie informacje powinno zawierać ogłoszenie o sprzedaż lokalu mieszkalnego?
1. Elementarne parametry mieszkania
Pierwszą grupą informacji, od jakiej należy rozpocząć tworzenie ogłoszenia, są informacje o samej nieruchomości. Powinny być to informacje podstawowe takie jak:
- metraż, ilość i rodzaj pomieszczeń, piętro w sytuacji budynków wielokondygnacyjnych,
- standard lokalu mieszkalnego (do wykończenia, po remoncie, gotowe do wprowadzenia, etc.),
- charakter budynku (blok, kamienica, dom jednorodzinny, bliźniak, zabudowa szeregowa, etc.) i rok budowy,
- cechy dodatnie i udogodnienia w budynku mieszkalnym, takie jak komórka lokatorska, piwnica, garaż, balkon, taras, winda, pomieszczenie do przechowywania wózków bądź rowerów, siłownia itp.
- rodzaj własności i kwestie prawne,
- informacje techniczne, informacje o systemach funkcyjnych np. grzewczych czy oświetleniowych,
- wzmianka o opłatach,
- preferowana forma kontaktu z kupującymi,
- a także cena (w ofercie można zaznaczyć również możliwość negocjacji).
2. Interesujące dane w treści ogłoszenia
Teraz możesz dokładniej opisać swoje mieszkanie, podając więcej atrybutów, które również dla pewnych osób, mogą okazać się bardzo ważne. Nakreśl krótko charakterystykę, zalety i unikalne cechy Twojej nieruchomości.
Tytułem przykładu mogą być to informacje o ekspozycji okien względem stron świata, ustawności mieszkania, jego historii użytkowania, materiałach wykorzystanych do budowy, stanie poszczególnych elementów nieruchomości, możliwościach aranżacji czy ew. przeróbek.
Pamiętaj, że w ogłoszeniu o sprzedaży mieszkania czy domu jednorodzinnego warto również zawrzeć adnotację od kiedy dana nieruchomość będzie dostępna.
3. Opis lokalizacji i otoczenia nieruchomości
Kolejną sekcją którą warto dodać, jest opisanie lokalizacji danej nieruchomości. To bardzo ważny element, który w dużym stopniu wpływa na atrakcyjność nowej nieruchomości.
W tym miejscu należy podać dzielnicę domu lub mieszkania, a ponadto opisać najbliższe otoczenie. Powinieneś zatem przedstawić wszystkie najważniejsze instytucje, takie jak urzędy, przedszkola, szkoły, szpitale czy sklepy znajdujące się w pobliżu Twojej nieruchomości.
Dodatkowo, poświęć chwilę i napisz odległość do najważniejszych punktów w mieście, poza tym przedstaw walory lokalizacji nieruchomości i zwięźle opisz dzielnicę w jakiej się znajduje.
Prezentacja nieruchomości na zdjęciach
Zdjęcia nieruchomości umieszczone w ogłoszeniu to zdecydowanie taki element, który potrafi zarówno niezwykle zwiększyć jego atrakcyjność, jak i sprawić iż będzie ono wręcz ignorowane czy pomijane. Wykonanie odpowiednich fotografii do ogłoszenia to zatem spora szansa na szybki sukces w sprzedaży, którą warto wykorzystać.
Jeżeli chcesz przyciągnąć kupujących, potrzebujesz estetycznych zdjęć. Na tym etapie rozważ usługę profesjonalnej fotografii nieruchomości i zatrudnienie doświadczonego fotografa wnętrz. Obecnie wielu fotografów w stosunkowo przystępnej cenie chętnie wykona dla Ciebie sesję zdjęciową Twojego mieszkania. Jeśli masz taką możliwość, warto wybrać takie rozwiązanie. Zdjęcia wykonane profesjonalnie będą nieporównywalnie wyższej jakości, niż te amatorskie.
A co, jeśli decydujesz się jednak wykonać zdjęcia samodzielnie? Zatroszcz się o jak najlepszy sprzęt np. profesjonalny aparat i statyw. Możesz pożyczyć je od znajomych, jeśli samodzielnie nimi nie dysponujesz. Po wybraniu najlepszego sprzętu wykonaj sesję zdjęciową w uprzednio uporządkowanej i przygotowanej do tego wydarzenia nieruchomości.
W przypadku marketingu nieruchomości wszystkie zdjęcia powinny być ostre, odpowiednio wykadrowane. Zwróć uwagę, żeby kadry należycie przedstawiały przestrzeń – usuń z nich wszelkie niepotrzebne przedmioty, ale też zadbaj o odpowiednie światło podczas sesji. Dobrze jest robić zdjęcia za dnia przy jak najlepszym oświetleniu, gdyż w takich warunkach wnętrze będzie prezentowało się zdecydowanie najlepiej.
Warto wykonać wiele ujęć, a te najlepsze poddać subtelnemu retuszowi. Do tego celu możesz użyć darmowych programów do edycji zdjęć, które znajdziesz w sieci. Choć należy tutaj pamiętać, aby nie upiększać zdjęć zaawansowaną obróbką graficzną. Czym innym bowiem jest pokazanie stanu faktycznego zniszczonej nieruchomości i dołączenie dodatkowych fotorealistycznych wizualizacji możliwego efektu końcowego, aniżeli zakłamywanie rzeczywistości.
Jakie ujęcia uzupełniające warto wykonać? To przede wszystkim ujęcia zewnętrzne nieruchomości, jeśli mówimy o domu, a także wszystkich pomieszczeń z różnych perspektyw oraz tarasów. Możesz dodać też zdjęcia okolicy, jeśli jest to możliwe.
Równie ważny co zdjęcia sprzedawanej nieruchomości jest rzut lokalu, czyli plan mieszkania lub domu.
Gdzie dodać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania?
Jeżeli już stworzyłeś ogłoszenie sprzedaży swojego mieszkania, należy je również pokazać potencjalnym nabywcom. Pierwszym punktem promocji jest tradycyjna forma, czyli marketing w świecie realnym. Drugim zaś publikacja ogłoszeń w Internecie. Kompleksowe działanie w tej sytuacji pozwoli Ci osiągnąć najlepsze wyniki.
Marketing tradycyjny
Ogłoszenia o sprzedaży mieszkania możesz rozpowszechnić drukiem w gazetach, na dzielnicowych słupach i tablicach ogłoszeniowych, a także zamieszczając ogłoszenia na pobliskich osiedlach.
Serwisy ogłoszeń nieruchomości
W przypadku Internetu masz dużo większą możliwość publikacji ogłoszenia i z pewnością warto to w pełni wykorzystać.
Przede wszystkim skoncentruj się na umieszczeniu ogłoszeń we wszystkich największych serwisach ogłoszeniowych zajmujących się nieruchomościami. Bez problemu znajdziesz około kilkudziesięciu tego typu platform.
Co więcej, jeśli Twoje mieszkanie lub dom ma potencjał nieruchomości inwestycyjnej, możesz także dodać swoje ogłoszenie w części serwisów prezentujących nieruchomości komercyjne.
Serwisy społecznościowe i portale lokalne
Przejrzyj ponadto Facebooka i wyłoń grupy tematyczne, a także grupy lokalne. Upewnij się, że udostępniłeś post z informacją o sprzedaży mieszkania wśród znajomych.
Oprócz tego możesz wykorzystać również inne portale społecznościowe, oficjalne miejskie serwisy informacyjne albo fora dyskusyjne i strony o tematyce nieruchomości, które umożliwiają komentowanie.
Podsumowując, gdy posiadasz jakościowe ogłoszenie o sprzedaży mieszkania powinieneś także zadbać o widoczność Twojej oferty. W tym wypadku połączenie atrakcyjnej inwestycji z czytelnym komunikatem marketingowym będzie wręcz kluczowym czynnikiem sukcesu.
Udanej transakcji!