Posiadanie własnej firmy to w pewnym sensie prestiż. Robisz, co chcesz, zarabiasz, ile chcesz, organizujesz swoją działalność. Nikt Cię nie kontroluje (pomijając Urząd Skarbowy). Plusów posiadania własnej firmy jest naprawdę wiele. Zobacz, dlaczego warto założyć własny biznes i dlaczego opłaca się pracować na swój prywatny sukces.
Realizujesz osobistą wizję i pomysł na biznes
Możesz robić to, co czujesz, łącząc osobiste zainteresowania, doświadczenie i predyspozycje z pracą na własny rachunek. Ustalasz zasady, więc nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wdrażał innowacyjne koncepty, krystalizował wyobrażenia, udoskonalał procesy lub zmieniał przeciętne standardy w bezkonkurencyjne.
Czy będzie łatwo? Nie czarujmy się, każdy medal ma dwie strony. W praktyce przyjemne zadania przeplatają się z mniej lubianymi obowiązkami. I nawet najlepsze pomysły na biznes mają znikomą szansę rozwinąć skrzydła bez odpowiedniego zaangażowania, solidnych analiz, określenia misji i wizji firmy oraz przemyślanej strategii. A jaka jest dobra wiadomość? Start przeważnie wymaga najwięcej energii.
Twój krok w niezależność przez drzwi własnego biznesu
Chyba nikt nie lubi szefów, którzy zrzędzą nad głową. Czasami nie mają racji. Niekiedy potrafią prawdziwie uprzykrzyć życie. Ciągle czegoś wymagają, przy czym z reguły rzadko chwalą. W tej sytuacji własna firma to wybór autonomii. Sam rozstrzygasz ważne sprawy, delegujesz zadania, definiujesz cele bądź normy. Możesz elastycznie ustalać godziny pracy i samodzielnie decydować o tym, w jaki sposób rozwija się i funkcjonuje przedsiębiorstwo. To Ty jesteś liderem zarządzającym i od Ciebie wszystko zależy.
Widoki na wyższe zarobki i zaspokojenie Twoich potrzeb
Uruchamiając własną działalność nie musisz się dostosowywać do finansowych warunków swojego szefa. Zasadniczo decydujesz o tym, ile zarabiasz. Jeżeli masz zmysł do interesów, przykładasz się do pracy i potrafisz skutecznie pozyskiwać klientów, to masz szansę generować całkiem duże zyski. Oprócz tego, że decydujesz, w jaki sposób zwiększasz obroty firmy, to możesz jeszcze zatrudnić zaufane osoby do pomocy. Dzięki czemu łatwiej osiągniesz cele, a Twój sukces finansowy naturalnie wzbogaci zarówno Ciebie, jak i innych.
Własna działalność to ryzyko, ale też wolność od pracodawcy
Na dochody firmy składa się współpraca z wieloma klientami. Natomiast praca na etacie to czerpanie zysku właściwie tylko z jednego, podstawowego źródła. Dlatego własny biznes sprawia, że jesteś niezależny finansowo. Nie musisz obawiać się zwolnienia, cięć płac czy przeniesienia na gorzej płatne stanowisko. Nie grozi Ci rywalizacja w firmie i nie musisz też spędzać czasu z osobami, których obecność jest Ci narzucona z góry.
Posiadanie własnej firmy jest pewną formą prestiżu
Ogólnie rzecz biorąc, przedsiębiorcy postrzegani są jako ludzie odważni i zaradni. Zwykle charakteryzuje ich profesjonalny wizerunek, odpowiedzialność finansowa, umiejętności taktyczne oraz pomysłowość. Do tego można dodać stały apetyt na zwiększanie swoich kompetencji i szereg innych cech.
Własna działalność gospodarcza to także zręczność komunikacyjna i okazja do nawiązania kontaktów z przedstawicielami innych firm, dostawcami, odbiorcami i kadrą HR. Im większe są Twoje znajomości, tym lepiej. Współcześni przedsiębiorcy dbają o nawiązywanie relacji zarówno w modelu B2B (współpraca biznesowa pomiędzy przedsiębiorstwami), jak i B2C (kontakty z klientem detalicznym).
Przyjemnie jest powiedzieć „mam własną firmę”
Bez wątpienia własny biznes posiada wiele zalet i może dać wiele satysfakcji, ale też pociąga za sobą ryzyko i ogromną odpowiedzialność. Prowadzenie firmy to rozwiązanie dla osób niezależnych. Takich, które nie lubią się podporządkowywać i nie chcą być niczym ograniczane. Obecnie zakładanie własnej firmy jest ułatwione, w zasadzie wszystkie formalności można załatwić w ciągu jednego dnia. Jeżeli pociąga Cię samostanowienie i chcesz pracować na własny rachunek, to taka opcja jest dla Ciebie idealna.