Zyskownie dla biznesu

Kapitał zalążkowy. Jak skutecznie zawalczyć o seed capital?

Szukam inwestora - Seed Capital w Polsce

Sieci aniołów biznesu i fundusze zalążkowe stają się w naszym kraju coraz popularniejszym rozwiązaniem w szukaniu kapitału przez młodych przedsiębiorców. Obecnie do dyspozycji osób posiadających innowacyjną wizję jest szereg organizacji wspierających i finansujących dobre pomysły na biznes. Jednak aby uzyskać kapitał zalążkowy trzeba spełnić konkretne wymogi stawiane przez inwestorów.

Zdobycie kapitału nie należy do łatwych przedsięwzięć. Przede wszystkim przemawiają tu silnie statystyki, mówiące o dużym stopniu niepowodzeń firm, które zdecydowały się na ten rodzaj finansowania i wygrały konkurs na biznes. Średnio sześć na dziesięć przedsiębiorstw ponosi porażkę, mimo że ich biznesplan i kierunki rozwoju firmy wydały się inwestorom interesujące, mogące żywo prosperować po dofinansowaniu.

Stąd też wysokie oprocentowanie, które inwestorzy nakładają na zysk finansowanych spółek pod postacią udziałów w tych przedsiębiorstwach. Nic dziwnego, bowiem pomoc osobom ubiegającym się o seed capital, traktowana jest przez dostawców kapitału jako inwestycja o wysokim ryzyku.

Dofinansowanie w formie kapitału zalążkowego

Przemyślana koncepcja biznesu

Przede wszystkim młody przedsiębiorca, ubiegający się o taki sposób finansowania nowopowstającej spółki powinien przygotować solidny, merytoryczny biznesplan, w którym opisze dokładnie wszystkie aspekty swojej wizji biznesu wraz z pomysłami na jego rozwój wskutek uzyskania kapitału.

Na tym etapie ubiegania się o seed capital nie można popełnić jakiegokolwiek błędu, ponieważ przełożyć się to może na negatywne zaopiniowanie danego wniosku. Bez względu jak rewolucyjne idee towarzyszą pomysłowi, pozbawiona odpowiedniej analizy i rzeczowego uzasadnienia prośba o dofinansowanie projektu nie spotka się z entuzjazmem ewentualnych inwestorów. To chyba oczywiste, gdyż zaangażowanie kapitałowe musi odzwierciedlić się we wzroście wartości wspieranych startupów i...  realnych zyskach.

Prezentacja projektu biznesowego i negocjacje

Niektórzy inwestorzy wolą pozostać anonimowymi, dlatego w drugim etapie konkursu na innowacyjny biznes kandydaci spotykają się, w zależności od preferencji potencjalnego inwestora, z przedstawicielami danej osoby prywatnej lub z inwestorem osobiście. Dużo zależy także od tej rozmowy, podczas której oceniana jest osobowość kandydata, jego gotowość do rozwoju działalności, pomysłowość i kreatywność.


Praktyczne wskazówki dla pomysłodawców

Rozważając pozyskanie środków na rozwój firmy (w stadium seed i start-up), warto wcześniej wpisać frazę „fundusz seed capital” do wyszukiwarki Google i prześledzić ofertę poszczególnych podmiotów. Należy przy tym sprawdzić, w jakie obszary branżowe inwestują dane fundusze; kwotę, od jakiej zaczynają się inwestycje kapitałowe, jak również wskaźnik procentowy objęcia udziałów w spółce. Ponadto opłaca się zajrzeć w portfel inwestycyjny funduszu oraz zgłębić zasady, bądź co bądź, długoterminowej współpracy.

Jak świadomie wystartować po środki z funduszu?

Aplikując o finansowanie w modelu seed capital, po pierwsze powinieneś mieć pewność posiadania nowatorskiego konceptu, a po drugie dysponować przemyślanym modelem biznesowym. Krótko mówiąc: z punktu widzenia inwestorów liczy się użyteczny plan działania — Twoja propozycja maksymalizacji rentowności projektu, tworzenia wartości przy wykorzystaniu szans biznesowych oraz budowy przewagi konkurencyjnej. Zatem co warto uwzględnić?

  • Zaplanuj trwały i dynamiczny rozwój firmy, a także wzrost jej wartości rynkowej.
  • Wskaż silne punkty, propozycję wartości, charakterystykę relacji z klientami.
  • Zaprezentuj partnerów i strukturę kanału dystrybucji.
  • Przedstaw sprawdzone dane, zyskowne procesy, koszty oraz źródła przychodów.
  • Zbadaj rynek, czołowych konkurentów i przeanalizuj zagrożenia.
  • Rozpoznaj swoich klientów, czyli przeprowadź segmentację rynku.
  • Opracuj strategię działań marketingowych.

Reasumując, jeżeli posiadamy świeży, oryginalny pomysł na biznes z pewnością warto zainteresować się szerzej funduszami zalążkowymi i możliwością pozyskania wsparcia poprzez inwestycje kapitałowe, tym bardziej, że inwestorzy chętnie podzielą się z nami swoim bogatym doświadczeniem biznesowym, doradzając dobre kierunki rozwoju naszej firmy.