Zastanawiasz się, jak przygotować mieszkanie pod wynajem, żeby jego standard przyciągał najemców? Atrakcyjna lokalizacja nieruchomości to nie wszystko. Okazuje się bowiem, że lichy stan techniczny lokalu może skutecznie wpłynąć na osłabienie popytu oraz ograniczenie zysku inwestora. Dlatego ważne jest, aby mieszkanie na wynajem było funkcjonalne i wygodne, a jego wyposażenie wytrzymałe i praktyczne. Nie musisz inwestować wiele pieniędzy — w tym wypadku trzeba znaleźć odpowiedni kompromis pomiędzy budżetem a jakością.
Aranżacja mieszkania pod wynajem to moment zmian i zawsze wiąże się z koniecznością analizy potrzeb grupy docelowej. Planując wyposażenie mieszkania przemyśl, do kogo trafi Twoja oferta. Ten wstępny rekonesans jest ważny, ponieważ oczekiwania potencjalnych lokatorów mogą być zróżnicowane. Oznacza to, że inne kryteria przyciągną uwagę pary albo rodziny z dziećmi, a zupełnie odmienne studenta, singla lub pracownika w delegacji służbowej. Dodatkowo podaż w obszarze rynku nieruchomości inwestycyjnych na wynajem wciąż rośnie, więc warto oszacować własną przewagę konkurencyjną.
Podpowiadamy, jak wykończyć mieszkanie na wynajem
Naturalnie, skala i zakres remontu mieszkania pod wynajem zależy od ogólnego stanu nieruchomości. Inwestorzy powinni zwrócić uwagę zarówno na techniczne, jak i wizualne aspekty aranżacji lokalu. Utrzymanie w dobrej kondycji takich elementów jak: okna, parapety, drzwi czy podłogi zdecydowanie się opłaca. Oprócz tego, przegląd zawiasów i klamek, szpachlowanie ubytków oraz naprawa usterek to zagadnienia, z którymi nierzadko trzeba się zmierzyć w warunkach remontowych.
Modernizacja instalacji
Czasem przestarzałe instalacje są bezkompromisowe — obligują właściciela do ich wymiany. Co prawda, prace instalatorskie bywają kosztowne, ale minimalizują ryzyko awarii i zapewniają bezpieczeństwo późniejszym lokatorom. Warto zażegnać sytuacje kryzysowe, wobec tego na etapie remontu mieszkania. Zawczasu wykryjesz problemy i unikniesz nieprzyjemnych zdarzeń w przyszłości. Dla Ciebie to spokój umysłu, jak również oszczędność, gdyż nie staniesz przed koniecznością rujnowania świeżo wykończonego lokalu po paru miesiącach.
Solidne podłogi
Wybór podłóg to jeden z głównych punktów na liście wykończeniowej. Tutaj zdecydowanie musisz postawić na trwałość materiałów. Pamiętaj, że najemca nie będzie miał oporów przed przesuwaniem mebli czy — w przypadku kobiet — chodzeniem na obcasach. Przygotowując mieszkanie, opłaci się zatem zainwestować więcej np. w panele podłogowe o wysokiej odporności na ścieranie (minimum klasy AC3, choć stopień AC4 wydaje się lepszy w warunkach wynajmu). Tym bardziej, że podłogi to ten element wynajmowanego mieszkania, który rzadko będziesz zmieniać.
Porada
Aranżując wnętrze mieszkania pod wynajem, zrezygnuj również z wykładzin. Naturalną rzeczą jest, że takie powierzchnie nie sprawdzą się w długofalowej perspektywie, ponieważ szybko się brudzą. Oprócz tego porzuć pomysł o panelach czy deskach w kuchni lub łazience. Jeśli zaryzykujesz, musisz się liczyć z tym, że podłogi mogą zostać łatwo zniszczone. Praktycznym rozwiązaniem nadal pozostają klasyczne płytki. Nie odkształcają się pod wpływem zalania i służą przez długie lata.
Czyste i jasne ściany
Pamiętaj, że zręcznie dobrana kolorystyka, trafia do szerszego grona zainteresowanych. Najlepszym sposobem uzyskania tego efektu jest bazowanie na neutralnych barwach, które sprawiają wrażenie większej przestronności wnętrz i stanowią idealne tło do dalszej dekoracji. Chodzi o odcień uniwersalny, który nie narzuca stylu wyposażenia mieszkania, tylko pozostawia swobodę jego wyboru.
Porada
Wykańczając mieszkanie, weź pod rozwagę fakt, że aktualne trendy szybko przemijają, natomiast nietypowy motyw przewodni na ścianie bądź suficie może nie trafić w gust lokatorów. Nie inwestuj w drogie tapety czy kosztowne wzory. Ściany najlepiej pomaluj dobrą zmywalną farbą w stonowanym kolorze. Tak udekorowane powierzchnie, łatwo będzie utrzymać w czystości, a ewentualne ich odświeżenie przed wprowadzeniem się kolejnego najemcy, nie przysporzy wielkiego kłopotu i kosztów.
Przemyślany projekt oświetlenia
Jeśli już decydujesz się na aranżację mieszkania pod wynajem, poważnie pomyśl o oświetleniu, które spełnia funkcje praktyczne. Pamiętaj, że światło to ważny punkt na mapie wykończeniowej, ponieważ dobrze doświetlone wnętrza pozytywnie wpływają na nastrój, wydają się większe i zyskują na atrakcyjności. Właściwy wybór światła centralnego zapewni Twoim lokatorom komfort korzystania z pomieszczeń po zmroku.
Remontowy budżet pod kontrolą
Prace remontowe to nie lada wyzwanie. Jeśli chcemy utrzymać nieruchomość w należytej kondycji, musimy opracować plan działania i skrupulatnie oszacować koszty modernizacji lokalu. Dobra wiadomość jest taka, że możesz sobie ułatwić to karkołomne zadanie. Narzędziem pomocnym podczas planowania wydatków okaże się wirtualny kalkulator budowlany (np. kb.pl), dzięki któremu weźmiesz pod lupę koszty wykończenia mieszkania oraz obliczysz wymaganą ilość poszczególnych materiałów.
I jeszcze jedna istotna kwestia. Mając w zamyśle wykończenie mieszkania pod wynajem, zwykle interesują nas oszczędności. Zdarza się jednak, że tak naprawdę solidnie przepłacamy sięgając po prowizoryczne metody, niewykwalifikowanych fachowców czy tanie materiały. Wbrew oczekiwaniom niektórych osób, nadmierna oszczędność to punkt krytyczny, który często prowadzi do strat. Miej to na względzie.
Porada
Każdy remont obciążony jest pewnym ryzykiem. Trudno skalkulować jego koszty z dokładnością co do złotówki. Dlatego w budżecie warto zachować rezerwę na nieprzewidziane wydatki. Taki fundusz awaryjny uchroni inwestora przed ewentualnym odroczeniem terminu ukończenia projektu do momentu pozyskania dodatkowych środków.
Czy wiesz, że...
Niektóre markety budowlane umożliwiają zwrot nadwyżki towaru przez kupującego. Dzięki temu masz szansę ograniczyć zbędne koszty. Przykładowo, jeśli kupiłeś za dużo paneli podłogowych, płytek bądź opakowań farby (nie dotyczy farb z mieszalnika) to sklep przyjmie zwrot pełnowartościowych produktów na ustalonych przez siebie warunkach. Zauważmy w tym miejscu, iż oddziały handlowe mają własne regulaminy określające zasady zwrotu towarów. Trzeba się z nimi zapoznać na czas, aby uniknąć rozczarowania.
Wyposażenie, czyli urządzamy mieszkanie pod wynajem
Przygotowanie mieszkania pod wynajem wedle jednego, stymulującego i sprawdzonego wzorca wydaje się niemożliwe. Nie ma w tym nic dziwnego, ale trzeba wiedzieć, że najemcy przeważnie oczekują określonego standardu. Nie chcą pokrywać kosztów remontów, ani podstawowego wyposażenia.
Inwestorzy odnoszący sukcesy na rynku nieruchomości komercyjnych mają tego świadomość. Z tego powodu dbają, aby ich lokale wyróżniały się funkcjonalnością, a aranżacja mieszkania pod wynajem odpowiadała potrzebom potencjalnych lokatorów.
Stosunkowo rzadko zdarza się, żeby wynajmujący lokowali kapitał w pełne wyposażenie, niemniej jednak organizują swoim najemcom przyjazne otoczenie. W ten sposób urządzenie pomieszczeń realizuje zasadnicze potrzeby lokatorów i pozostawia przestrzeń do ewentualnej adaptacji.
Możesz zdecydować się na wynajem mieszkania nieumeblowanego, jednak musisz wiedzieć, że w tym przypadku stawka, jaką będziesz mógł osiągnąć z tytułu najmu, będzie niższa. Jeżeli Twój najemca liczy na podstawowe wyposażenie, bardziej korzystnym rozwiązaniem jest wzięcie pod uwagę inwestycji — przy wynajmie długoterminowym na pewno nie będziesz stratny.
Praktyczne meble
Chociaż aranżację każdego lokalu należy traktować odrębnie, zwykle odnajdujemy pewien naturalny schemat, który sugeruje, jakie meble kupić. Planując urządzanie mieszkania przede wszystkim pomyśl o porządnym łóżku — to chyba najważniejszy mebel w mieszkaniu, więc warto, aby był w miarę solidny i umożliwiał komfortowy wypoczynek. Oprócz tego w wyposażeniu uwzględnij szafę ubraniową, stolik kawowy, wieszak z szafką na buty, lustro i sofę.
Porada
Zdecydowanie wyrzeknij się trendów PRL-u. Gwiazdorskie meblościanki, a wraz z nimi linoleum, ceraty oraz boazeria z lat 70. i 80. ubiegłego wieku to prawdopodobnie ekscytujący klimat dla koneserów peerelowskiego designu, jednak potrafi magicznie odstraszyć współczesnych najemców. Oczywiście możesz powęszyć za perełkami przeszłości oraz znaleźć różne używane meble w dobrym stanie. Natomiast kluczowe jest to, by ostateczne wykończenie mieszkania na wynajem charakteryzowało się wyczuciem, estetyką i jeszcze pomimo wszytko nowoczesnym — wyjątkowo uniwersalnym — stylem.
Aranżacja kuchni
Bezpośrednią konsekwencją wystawienia na rynku najmu mieszkania bez wyposażonej kuchni i łazienki jest brak chętnych lokatorów. Obecnie większość najmujących poszukuje komfortowego minimum, które obejmuje umeblowanie najważniejszych pomieszczeń.
W przypadku urządzania kuchni absolutną koniecznością jest lodówka (choćby niewielka), kuchenka z piekarnikiem oraz szafki przykryte użytecznym blatem. Jeśli nie dysponujesz większym budżetem, możesz zrezygnować ze zmywarki, czajnika i innych akcesoriów małego AGD. Komplet garnków czy talerzy również nie jest obowiązkiem — spora część najemców planujących najem długoterminowy posiada już własne naczynia lub będzie zainteresowana zakupem nowych, jeszcze przez nikogo nieużywanych. Tę kwestię możesz zawsze przedyskutować z potencjalnym lokatorem.
Doświadczeni wynajmujący są zasadniczo zgodni, że w trakcie modernizacji kuchni należy skupić się na funkcjonalnym układzie mebli. Wnętrze powinno sprawiać wrażenie świeżego i nowoczesnego. Najbardziej pożądaną sytuacją jest przygotowanie jasnej koncepcji, pasującej do ogólnej aranżacji całego mieszkania pod wynajem.
Porada
W starszych, ale umeblowanych przestrzeniach, czasem wystarczy wyczyścić korpusy szafek, wymienić fronty meblowe, zlewozmywak z baterią i zamówić nowe blaty na wymiar, aby osiągnąć nadzwyczajny efekt. Co więcej, jeżeli w kuchni zainstalowano przytłaczającą liczbę szafek, warto zredukować nadmiar wyposażenia. Ponadto możemy przemodelować jego układ. W ten sposób remont mieszkania staje się miej kosztowny.
Aranżacja łazienki
W łazience kwestia aranżacji jest prosta. Wyposażenie obejmuje: umywalkę, lustro, miskę WC, wannę albo prysznic, przy czym należy zaznaczyć, że natrysk jest wariantem bardziej ergonomicznym i znacznie popularniejszym, aniżeli wanna. Do tego zestawu trzeba dodać oświetlenie łazienki, które musi spełniać rolę funkcjonalną, a także odpowiednią wentylację.
O czym wypada pamiętać? Wykańczając łazienkę postaw na trwałą armaturę. Chodzi tutaj o kompromis między jakością a ceną. Na etapie remontu pomieszczenia warto też zadbać o przyzwoitą hydroizolację (zabezpieczenie przed zawilgoceniem + asekuracja na wypadek zalania).
Porada
Z aprobatą najemców spotka się szafka na kosmetyki lub schowek na środki czystości. Za wygodne rozwiązanie uznają również parawan nawannowy, który ułatwi im szybki prysznic i ochroni podłogę przed zachlapaniem wodą. Niedrogim, aczkolwiek przydatnym dodatkiem będzie też szczotka do czyszczenia WC — czystość urządzeń sanitarnych leży także w Twoim interesie. Wielomiesięczne zaniedbanie porządku w łazience może skutkować niemożliwymi później do usunięcia zabrudzeniami.
Sprzęt AGD plus RTV
Oprócz wyżej wymienionych urządzeń, standardem wyposażenia mieszkań na wynajem jest pralka. Poza tym możesz zainwestować w odkurzacz, który będzie miłym gestem w stronę najemcy, choć i Tobie zależy przecież na utrzymaniu czystości w mieszkaniu.
Na koniec pozostaje wątek telewizji i Internetu. Mediów, bez których dzisiejszy najemca nie może się obejść. W sytuacji długoterminowego wynajmu telewizor nie jest wymogiem, ale z pewnością trzeba przewidzieć na niego miejsce. I dopilnować, aby w mieszkaniu znalazła się właściwa infrastruktura — instalacje oraz przyłącza. Wówczas umowę z operatorami zawiera najmujący, zakładając, że nie chcesz ponosić odpowiedzialności za koszty rachunków.
Porada
Niektórzy sugerują, że przy niskim budżecie można kupić sprzęt używany. Oczywiście, można. Jednak zanim podejmiesz tę decyzję, rozważ ewentualne konsekwencje. Przeanalizuj dobrze, czy taka oszczędność ma sens i nie okaże się pozorna. Wyobraź sobie, co będzie, gdy sprzęt z rynku wtórnego zacznie sprawiać problemy, albo odmówi współpracy po miesiącu od jego nabycia. To oznacza koszty, ponieważ nie masz na niego gwarancji.
Czy wiesz, że...
Najemcy nie zawsze potrafią poprawnie korzystać ze sprzętów. W tym przypadku kluczem do rozwiązania problemu jest wybór intuicyjnych i prostych w obsłudze urządzeń, bez wyszukanych funkcji. Oszczędnych.
Dodatki i stylizacja wynajmowanego mieszkania
Dekorowanie mieszkania na wynajem potraktuj z dystansem. Pomimo, że dodatki dodają wnętrzu charakteru, pozostawiają najemcom mniej przestrzeni do własnej inwencji. Narzucają określony styl i zobowiązują do podporządkowania. Idąc tropem minimalizmu, odpuść sobie eksponowanie bibelotów, nie dyktuj warunków krzykliwymi formami, nie zakłócaj wyobraźni.
Porada
Trafionym pomysłem, kiedy chcemy nieco dopełnić i ożywić przestrzeń będzie dodanie pasujących do wystroju pojedynczych detali. Za dosłownie kilkadziesiąt złotych możesz zakupić zasłony, które sprawią, że wnętrze stanie się przytulne a najemca wieczorami będzie mógł odseparować się od spojrzeń ciekawskich sąsiadów (zakup firan możesz pozostawić lokatorowi). Kolejny prosty trik na wykreowanie przyjaznej atmosfery to wykorzystanie zgranych akcentów, takich jak np. gustowny obraz, dywan czy nieingerująca w styl lampa.
Przygotowując mieszkanie pod wynajem poszukuj korzystnych, ale prostych i dogodnych rozwiązań, które zrealizują cel. Zapomnij o własnych upodobaniach. W zamian skoncentruj się na oczekiwaniach najemców i przekonaj ich do siebie uniwersalnością aranżacji. Niech świeżo urządzone mieszkanie będzie optymalnie neutralne, imponująco uporządkowane, przejrzyste. Gotowe do wprowadzenia.