Zyskownie dla biznesu

Jak promować produkt na portalach społecznościowych? 7 sposobów

Jak wypromować produkty w social media

Wojna marketingowa nabiera tempa. Facebook od dawna nie jest już tylko miejscem, w którym ludzie dzielą się swoimi przemyśleniami, zdjęciami, filmami i wspomnieniami z życia. To także miejsce, w które na dobre wkroczyły firmy gotowe walczyć o każdego klienta. Z różnym skutkiem. Większość firm traktuje portale społecznościowe po macoszemu nie odnosząc tam sukcesów. Są jednak też pasjonaci marketingu w social media. Oni wykorzystują moc tkwiącą w tych serwisach i w zręczny sposób promują swój biznes.

Media społecznościowe opanowały wirtualną przestrzeń. Wraz z upowszechnianiem się wiodących serwisów, przedsiębiorcy dwoją się i troją, żeby wywrzeć piorunujące wrażenie na internautach. Chcą przyciągnąć uwagę konsumentów, stworzyć dla nich ciekawą ofertę, wzmocnić świadomość produktu.

Marketing w social media nie jest obietnicą łatwego i natychmiastowego pozyskania klientów. Aby faktycznie przyniósł efekty, należy konsekwentnie rozwijać strategie komunikacji internetowej.

Jak wypromować swój produkt? Oto 7 skutecznych sposobów na promocję w social media:

1. Buduj zaangażowanie

Internet w dzisiejszych czasach polega na wzajemnej integracji pomiędzy marką, a jej klientami. Treść generowana przez użytkowników może być bardzo wartościowym dodatkiem do strony marki. To darmowy przekaz marketingowy, którego wartość trudno przecenić. Od dawna wiemy, że ludzie lubią dzielić się zdjęciami i filmami, dlatego właśnie warto dać im tę możliwość. Niech kropla drąży skałę. Zamiast inwestować w konkretnego ambasadora marki, możesz mieć ich bardzo wielu.

Nie jest żadną tajemnicą, że zdjęcia klientów korzystających z produktu określonej marki zawsze są bezpłatną formą reklamy. Zwiększają zasięg, tworzą naturalny „szum” wokół produktu i podnoszą w ten sposób jego rozpoznawalność. Marka, a co za tym idzie produkty sygnowane jej nazwą lub logo zyskują na autentyczności.

Treści wytwarzane przez użytkowników określa się fachowo skrótem UGC, czyli User Generated Content. Tego rodzaju autorskie treści mają wartość również z innego powodu. Są pomocne. Dostarczają inspiracji i sugerują potencjalnym klientom jak można dany produkt zastosować w praktyce.

Najlepszą metodą na pozyskanie UGC jest bezpośrednia prośba. Aby jednak zachęcić internautów do dzielenia się treścią warto zorganizować konkurs lub zmobilizować do zaangażowania atrakcyjnym rabatem.

2. Pokaż swój produkt w praktyce

Oglądając produkty w sklepach internetowych często widzimy tylko ich zdjęcia. Nudne, na białym tle, eksponujące towar w stanie idealnym. To oczywiście sprawdzony, nawet właściwy, sposób prezentacji asortymentu, ale zazwyczaj niewystarczający. Teraz możesz wykorzystać media jako pomysł na usytuowanie swojego produktu w centrum uwagi, żeby subtelnie poszerzyć horyzont reklamy.

Na przykład wiele firm przodujących w sprzedaży i bijących rekordy popularności tworzy filmy prezentujące jak posługiwać się danym produktem. Pojawiają się także video recenzje, testy albo porównania z konkurencyjną ofertą. Przedsiębiorcy inwestują czas w kanały na YouTube bądź Vimeo, by dotrzeć do jak największej liczby odbiorców — docelowych klientów.

3. Zdobywaj klientów z polecenia

Aby skutecznie wypromować produkt na rynku, można stworzyć program poleceń. Badania potwierdzają, że w poleceniach tkwi prawdziwa siła. Klienci najchętniej sięgają po rekomendowane przez ich znajomych produkty. Można przypuszczać, że spotkałeś się z sytuacją, w której Twój znajomy pytał Cię o markę i model zakupionego niedawno notebooka, w jakim banku opłaca się otworzyć konto firmowe albo czy dany telefon się sprawdza w użytkowaniu.

Spróbuj ten mechanizm wykorzystać przez tworzenie programów lojalnościowych. Systemy te służą nie tylko nagradzaniu najczęściej kupujących. Wszak można też premiować internautów, którzy najchętniej dzielą się informacjami o Twoich produktach.

Czy program lojalnościowy jest trudny w zorganizowaniu? Na szczęście nie. W dzisiejszych czasach istnieje wiele gotowych systemów, dzięki którym możesz nagradzać swoich ambasadorów marki i jednocześnie zdobywać nowych klientów.

4. Pytaj o opinie i bądź prawdziwy

Wykorzystanie danych i punktu widzenia innych klientów jest kolejnym sposobem na wypromowanie produktu. Choć opinie w internecie potrafią przyprawić o zawrót głowy to w sytuacji, gdy już mamy pewną pozycję i grupę zaangażowanych odbiorców warto zasięgnąć ich opinii. Niemniej jednak zanim uruchomisz opcję Social Proof należałoby mieć pewność, rzecz jasna, że te opinie będą dobre.

Pytanie o opinie jest ważne. W ten sposób budujesz wiarygodność oferty. Zasadniczo chodzi o to, że klienci przed zakupem produktu czy też przed skorzystaniem z usług firmy wielokrotnie poszukują opinii w obawie, żeby nie zostać oszukanymi. A prawda jest taka, że chcą po prostu potwierdzić wybór. Tak więc podejmują decyzje zakupowe w oparciu o społeczny dowód słuszności.

Wzmianki w mediach, liczby fanów w portalach społecznościowych, pozytywne tweety, recenzje faktycznych klientów, komentarze infuencerów posiadających bloga albo vloga, nagrody i wyróżnienia. To właśnie składniki skrytego, a zarazem efektywnego marketingu, które zwiększają zaufanie i sprzedaż. Czy tysiące sympatyków mogą się mylić?

5. Pozostań w stałym kontakcie

Utrzymywanie komunikacji z użytkownikami w mediach społecznościowych jest punktem wyjścia dla sukcesu. Spraw, by profil firmowy w serwisie był bardziej dostępny dla odbiorców. Nie zapominaj, że strategia promocyjna to potrzeba interakcji z ludźmi. Pojawiaj się w social media i aktywnie nawiązuj relacje.

Czy nie jest tak, że ludzie są bardziej skłonni coś od Ciebie kupić, jeśli Ciebie znają? To prawda. Natomiast dyskusje to niesamowite narzędzie — a jakie wciągające! Warto zdać sobie sprawę, że internauci lubią zatapiać się w rozmowie. Pamiętaj zatem o Twoich fanach i traktuj ich z szacunkiem. Co ważniejsze, doceniaj informację zwrotną, nawet krytykę. Bez względu na sytuację grzecznie reaguj na potrzeby docelowych klientów.

6. Udostępniaj wartościowe newsy

Niewiele potrzeba, żeby nachalność przekazu marketingowego wywołała skutek przeciwny do zamierzonego. Gdy planujesz wypromować swoje produkty na rynku, na dodatek przez social media, rozważ korzyści dla Twoich klientów. Pokaż, że się nimi interesujesz, że się o nich troszczysz.

Jak to zrobić? Udostępniaj swojemu audytorium propozycje przydatnych narzędzi, case study, praktyczne infografiki, inspirujące pomysły, vouchery, kody rabatowe czy też ciekawe informacje branżowe pochodzące ze źródeł zewnętrznych. Możesz również powiadamiać fanów o planowanych webinarach albo bezpłatnych podcastach. Najważniejsze, żebyś nie ograniczał się wyłącznie do reklamy produktu!

7. Daj się wykazać!

Ten punkt przypomina nieco pierwszy — o zaangażowaniu. Nie chodzi w nim jednak o wpływanie np. na podpis do zdjęcia, tytuł filmiku czy hasło promujące nową linię produktów danej marki. Chodzi o interakcję z internautami i danie im poczucia, że są dla Ciebie ważni. Jeśli klienci poczują się docenieni, na pewno odwdzięczą się w sposób bardzo pozytywny. Krótko mówiąc, portali społecznościowych nie należy traktować jak słupy ogłoszeniowe.


Obsługa klienta w mediach społecznościowych może przynieść Twojej marce korzyści. Jeśli chcesz stworzyć dobre stosunki ze swoimi fanami, słuchaj ich, bądź pomocny, otwarty i uprzejmy. To jeden z prostszych sposobów na pozostanie w pamięci obecnych klientów i pozyskanie nowych.